‘Bir kez oy vermedik çocuklarımız ölüyor’ | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
   
 
‘Bir kez oy vermedik çocuklarımız ölüyor’


CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Fikri Sağlar Yüksekova, Van ve Hakkâri’deki çarpıcı tabloyu anlattı.

 

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ile İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, çatışma haberlerinin eksilmediği Yüksekova, Hakkâri ve Van’da 4 günlük inceleme gezisi yaptı. Vekiller, temaslarından çıkan izlenimleri ve çözüm önerilerini önümüzdeki günlerde raporlaştıracak. Ancak Fikri Sağlar, ilk izlenimlerini Cumhuriyet’le paylaştı:

* Yüksekova’da çok ciddi bir gerginlik var. Sokakta konuştuğunuz hemen herkes bu kirli çatışmanın bir merkezden çıkarıldığı kanısında. Van’dan başlayarak karşılaştığımız her insan bu ortamın müsebbibinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylüyor.

* Konuştuğumuz insanlar, “Tayyip Erdoğan’a 3 defa oy verdik, 1 kere oy vermeyince o da bizi öldürmeye kalkıyor” diyorlar. Yurttaşların üzerinde durdukları tek bir şey var o da “Biz barış istiyoruz. Barışı yok eden Erdoğan. 7 Haziran’a kadar hiçbir şey yoktu. Hepimiz bir birimizle kucaklaşıyordık. Ne oldu da biz bugün savaşıyoruz ve kimin için savaşıyoruz?” diye soruyorlar.

‘Her Kürt PKK’li’

* Bölgede kamu otoritesi tek bir merkeze bağlanmış, talimatı doğrudan Erdoğan’dan alır konumundalar. Tek merkezden yönetilen kamu görevlisi, “her Kürt PKK’lidir” diyor.

* Gençler arasında işsizlik yüzde 60’a yaklaşıyor. Ekonomi durmuş, esnaf perişan, sadece kamunun verdiği ihalelerle iş yapanlar var.

* Yüksekova’da bir sivil ölmüş, kamu görevlileri “sivil değil” diyor ama orada konuştuğumuz halk “herkesin tanıdığı bir terzi, terzihanesi var” diyor. Sonradan terörist olmadığı ama canlı kalkan olduğu söyleniyor.

* Devletin çok ciddi bir istihbarat zaafiyeti var. Ya istihbarat alınamıyor ya da alınan bilgi sumen altı ediliyor.

‘Her Kürt PKK’li’

* Örgüt, mahallelerde baskı yapıyor. Yurttaş bundan da çok şikayetçi. Devlet şikayeti önlemek isteyince şiddet ortaya çıkıyor.

* Hakkâri’deyken, çatışmaların yaşandığı hafta boyunca 2 bin kişinin şehri terkettiği, Batı’daki akrabalarının yanına gittikleri söylendi. Aynı şekilde Van bir yandan nüfus verirken, bir yandan da çatışma olan bölgelerden gelen insanlar nedeniyle ciddi bir nüfus hareketliliği yaşıyor.

* Van’da söz verilmesine rağmen vergi terki yapılmıyor. Maliye Bakanı engelliyor. Depremden sonra 18 bin konut verilmiş ama, bugün ekonomi durmuş.

* Temaslarımız süresince tek bir AKP’liye rastlamadık. Örneğin Van’da 2 gün kaldık, 4 gün boyunca 3 yerleşim yerinde dolaştık ama AKP’lileri göremedik.

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

   
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
    FLAŞ HABER
 
  BAŞKAN SEÇER’DEN A MİLLİ KADIN BASKETBOL TAKIMI’NA DESTEK
 
17.10.2019
 
  BAŞKAN SEÇER, GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ ÖĞRENCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
 
14.10.2019
 
  Başkan Özyiğit öğrencilerle yemekte buluştu
 
10.10.2019
 
  LİMON ÜRETİCİSİ ASFALTA KAVUŞTURDU
 
8.10.2019
 
  BAŞKAN GÜLTAK OKULDA!
 
8.10.2019
 
  YENİŞEHİR’E BARIŞ HEYKELİ
 
4.10.2019
 
  AKDENİZ’DE ZABITA EKİPLERİNİN OKUL KANTİNLERİNE SIKI DENETİM BAŞLATTI.
 
29.09.2019
 
  MESKİ’DEN BORÇLU ABONELERE TAKSİTLENDİRME İMKANI
 
26.09.2019
 
  BAŞKAN ÖZYİĞİT’TEN ALMANCA EĞİTİM VEREN MESLEK YÜKSEKOKULU ÖNERİSİ
 
25.09.2019
 
  TOROSLAR BELEDİYESİ, BİLİM ŞENLİĞİNE KATILIYOR
 
25.09.2019
 
  AKDENİZ’DE ‘DÜNYA TEMİZLİK GÜNܒ ETKİNLİĞİ
 
23.09.2019
 
  BAŞKAN YILMAZ ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPTI, SAĞLIK İÇİN YÜRÜDÜ
 
18.09.2019


  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 
 

  YAZARLAR
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA