‘Bir kez oy vermedik çocuklarımız ölüyor’ | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
   
 
‘Bir kez oy vermedik çocuklarımız ölüyor’


CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Fikri Sağlar Yüksekova, Van ve Hakkâri’deki çarpıcı tabloyu anlattı.

 

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ile İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, çatışma haberlerinin eksilmediği Yüksekova, Hakkâri ve Van’da 4 günlük inceleme gezisi yaptı. Vekiller, temaslarından çıkan izlenimleri ve çözüm önerilerini önümüzdeki günlerde raporlaştıracak. Ancak Fikri Sağlar, ilk izlenimlerini Cumhuriyet’le paylaştı:

* Yüksekova’da çok ciddi bir gerginlik var. Sokakta konuştuğunuz hemen herkes bu kirli çatışmanın bir merkezden çıkarıldığı kanısında. Van’dan başlayarak karşılaştığımız her insan bu ortamın müsebbibinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylüyor.

* Konuştuğumuz insanlar, “Tayyip Erdoğan’a 3 defa oy verdik, 1 kere oy vermeyince o da bizi öldürmeye kalkıyor” diyorlar. Yurttaşların üzerinde durdukları tek bir şey var o da “Biz barış istiyoruz. Barışı yok eden Erdoğan. 7 Haziran’a kadar hiçbir şey yoktu. Hepimiz bir birimizle kucaklaşıyordık. Ne oldu da biz bugün savaşıyoruz ve kimin için savaşıyoruz?” diye soruyorlar.

‘Her Kürt PKK’li’

* Bölgede kamu otoritesi tek bir merkeze bağlanmış, talimatı doğrudan Erdoğan’dan alır konumundalar. Tek merkezden yönetilen kamu görevlisi, “her Kürt PKK’lidir” diyor.

* Gençler arasında işsizlik yüzde 60’a yaklaşıyor. Ekonomi durmuş, esnaf perişan, sadece kamunun verdiği ihalelerle iş yapanlar var.

* Yüksekova’da bir sivil ölmüş, kamu görevlileri “sivil değil” diyor ama orada konuştuğumuz halk “herkesin tanıdığı bir terzi, terzihanesi var” diyor. Sonradan terörist olmadığı ama canlı kalkan olduğu söyleniyor.

* Devletin çok ciddi bir istihbarat zaafiyeti var. Ya istihbarat alınamıyor ya da alınan bilgi sumen altı ediliyor.

‘Her Kürt PKK’li’

* Örgüt, mahallelerde baskı yapıyor. Yurttaş bundan da çok şikayetçi. Devlet şikayeti önlemek isteyince şiddet ortaya çıkıyor.

* Hakkâri’deyken, çatışmaların yaşandığı hafta boyunca 2 bin kişinin şehri terkettiği, Batı’daki akrabalarının yanına gittikleri söylendi. Aynı şekilde Van bir yandan nüfus verirken, bir yandan da çatışma olan bölgelerden gelen insanlar nedeniyle ciddi bir nüfus hareketliliği yaşıyor.

* Van’da söz verilmesine rağmen vergi terki yapılmıyor. Maliye Bakanı engelliyor. Depremden sonra 18 bin konut verilmiş ama, bugün ekonomi durmuş.

* Temaslarımız süresince tek bir AKP’liye rastlamadık. Örneğin Van’da 2 gün kaldık, 4 gün boyunca 3 yerleşim yerinde dolaştık ama AKP’lileri göremedik.

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

   
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
    FLAŞ HABER
 
  Tarımın Geleceği Emin Ellerde’ Projesi kapanış toplantısı yapıldı
 
17.07.2019
 
  MERSİN’DE DENİZ KİRLİLİĞİNE GEÇİT YOK
 
17.07.2019
 
  BAŞKAN YILMAZ’DAN KADINLAR İÇİN ÖNEMLİ ADIM...
 
4.07.2019
 
  Yenişehir’den Kıbrıs’a Sportif Dayanışma Köprüsü
 
30.06.2019
 
  Mezitli Belediyesi Pilot Belediye Seçildi
 
28.06.2019
 
  CHP’Lİ BAŞARIR: “ ALTGEÇİT YAPMANIZ İÇİN DAHA KAÇ KİŞİNİN HAYATINI KAYBETMESİ GE
 
24.06.2019
 
  BAŞKAN VAHAP SEÇER’İN EŞİ MERAL SEÇER’DEN GENÇ RESSAMLARA DESTEK
 
23.06.2019
 
  TOROSLAR ZABITASI KALDIRIM İŞGALİNE SON VERİYOR.
 
21.06.2019
 
  CHP’Lİ ANTMEN’DEN ÇERNOBİL AFİŞLİ AKKUYU BASIN AÇIKLAMASI
 
19.06.2019
 
  Tarımın Geleceği Emin Ellerde
 
19.06.2019
 
  MERSİN BB YKS’YA GEÇ KALAN ÖĞRENCİLER İÇİN MOBİL ZABITA EKİPLERİ KURDU
 
18.06.2019
 
  TOROSLAR’DA, KÖYLER ARASI FUTBOL HEYECANI BAŞLIYOR
 
15.06.2019


  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 
 

  YAZARLAR
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA