Ünlü tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı, Çanakkale Zaferi’ni anlattı | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
   
 
Ünlü tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı, Çanakkale Zaferi’ni anlattı


Ünlü tarih profesörü İlber Ortaylı, yaklaşan Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü münasebetiyle Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleşen ‘Çanakkale Zaferi’ konulu konferans verdi.

 

İlber Ortaylı Mersinde Büyükşehir Kongre ve sergi sarayında verdiği konferansı büyük ilgi gördü. 

“BÜYÜK DEVLETLER BİRBİRLERİNİN İÇ İŞLERİNE HER ZAMAN MÜDAHALE EDERLER”
1. Dünya Savaşı’nın öncesinde gelişen olaylardan bahsederek konuşmasına başlayan Ortaylı, “Osmanlı İmparatorluğu 20. yüzyıl başında hukuken ve fiilen büyük devletler arasındaydı. 1856 Paris Barışı’ndan itibaren galip devletler arasında olduğumuz için bugünkü Avrupa Birliği gibi bir birliğin içerisinde oldu. Bunun her zaman çok faydasını görmedik. Osmanlı’nın iç işlerine karışılmasının nedenleri doğrudan doğruya girdiğimiz anlaşmalar ve durumumuz icabıdır. Çünkü büyük devletler birbirlerinin iç işlerine her zaman müdahale ederler” dedi.

“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ LAFINI DİYEN BİZ DEĞİLİZ”
Çanakkale Savaşı’nda İngiliz ordularının geri çekildiğine ve büyük kayıplar verdiğine değinen Ortaylı, “1914 sonunda Çanakkale tarafında bir savaş yapıldı. Biz burayı savunduk ama gelen donanma çok hazırlıksızdı ve muvaffak olamadılar, çekildiler. Fakat bize de çok ağır bir zayiat verdiler. Bu nedenle Gelibolu tahkimatına bilhassa önem verildi. Çünkü oranın boğaza hâkim olan kanat olduğu çok açıktır. Bu tahkimatı unutmayın. Modern asrın bütün harp teknolojisi oraya konuldu. 18 Mart’ın önemi nereden ileri geliyor dersek, Winston Churchill, amirallik birinci lordu dediğimiz zat karar veriyor deniz harekâtına. Gelibolu’dan geçecekler, İstanbul’a gidecekler, iş bitecek. Toplarla, Elizabeth falan apartman boyunda bir gemi dövecek, iş bitecek. Hepsinin projesi o. Bu böyle olmadı. 18 Mart gecesi bir mayın döşemesi yapıldı. Nusrat tarafından. Savunma bizim işimiz. Alman generaller, Türk ordusunun başında bir bela. Bunların bazıları daha akıllıca adamlardır. Yabancı orduların komutanlarına orduyu teslim etmek çok akıllı bir iş değildir. Bunun mazereti mühimmat bize oradan geliyordur. Mühimmat oradan geliyor ama baş belası da oradan geliyor. Ön tarafta Fransızlar, ’Efendim biz kıyıları, Gelibolu’yu döveriz, siz ilerlersiniz, karaya da siz çıkarsınız’ dediler. Bayıldılar buna ama iş öyle olmadı. Fransız donanması çok ağır kayıplar verdi. 3 gemi tamamen saf dışı kaldı. Elizabeth bile yara alıp çekilmek zorunda kaldı. Dolayısıyla ’Çanakkale geçilmez’ lafı oradan kaldı. ’Çanakkale geçilmez’ lafını diyen biz değiliz. İngiliz Harp Kabinesi buna karar verdi, ’Gelibolu ve Dardanel’ geçilmez’ dendi. Ondan sonra karar hücumları sahasına geçildi. Harbin bu son safhasıdır” ifadelerini kullandı.

“ALMANLAR KAZANDIRDI EFSANESİ UYDURMADIR”
Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında söylenildiği gibi Alman devletinin etkisinin olmadığını sözlerine ekleyen Ortaylı, “Almanlar bunlara kazandırdı gibi bir efsane de uydurdular. Alman’ın kazanacağı bir savaş değildi bu. Bu büyük bir savaştır. Çanakkale bütün doğu ve batı dünyasında çok önemli bir safahattır. Türk İmparatorluğu’nun bir parça düzgün bir komuta altına girdiği vakit neler yapacağını gösterir. Asker son derece dayanıklıdır, tahammüllüdür. Biz de askerin isyanı ve ihtilası söz konusu değildir” diye konuştu.
Konferansın sonunda Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Özgür Sanal, Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya, Olba Mozaiği figürlü plaket ve çiçek takdim etti.

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

   
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
    FLAŞ HABER
 
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, PARKOMAT’I HAYATA GEÇİRDİ
 
26.02.2020
 
  25 KADIN ADAY, OTOBÜS ŞOFÖRLÜĞÜ İÇİN DİREKSİYON SINAVINDAN GEÇTİ
 
24.02.2020
 
  BAŞKAN YILMAZ KREŞ SÖZÜNÜ TUTTU!
 
22.02.2020
 
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN 184 ŞOFÖR ALIMINA 744 KİŞİ BAŞVURDU
 
18.02.2020
 
  MECLİS ÜYELERİNDEN BAŞKAN YILMAZ’A TEŞEKKÜR
 
8.02.2020
 
  MERSİN AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİNDEN MİTİNGE DAVET.
 
7.02.2020
 
  BAŞKA YILMAZ, MGC YÖNETİMİ İLE BİR ARAYA GELDİ
 
6.02.2020
 
  YENİŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL BİREYLERE SERVİS HİZMETİ
 
3.02.2020
 
  BAŞKAN ÖZYİĞİT “İŞ BİRLİĞİ BAŞARIYI GETİRECEK”
 
31.01.2020
 
  BAŞKAN SEÇER’DEN DEPREM EKİBİNE TEŞEKKÜR
 
29.01.2020
 
  BAŞKAN SEÇER: “DERDİM KAVGA DEĞİL, MERSİN’E HİZMET ETMEK”
 
26.01.2020
 
  MERSİN BŞB İTFAİYESİ 2019 YILINDA 9 BİN 880 OLAYA MÜDAHALE ETTİ
 
21.01.2020


  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 
 

  YAZARLAR
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA