Hayal eden ve üreten bir nesil için, ‘Bilim karavanı yollarda’ | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
   
 
Hayal eden ve üreten bir nesil için, ‘Bilim karavanı yollarda’


Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezlerinin bulunduğu 20 ilde toplam 5’er gün kalacak olan ‘AB Bilim Karavanı’, Mersin’de kapılarını çocuklar için açtı. 18-22 Mart tarihleri arasında Mersin’de kalacak olan karavanın ilk durağı, Yenice Şehit Buminhan Temizkan Ortaokulu oldu. Hayal eden, tasarlayan ve üreten bir neslin hedeflendiği karavanda öğrenciler, ahşap modelleme, robotik kodlama, 3D Modelleme, 3D baskı ve elektronik çalışmalar gerçekleştirebilecek.

 

AB Türkiye Delegasyonu Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağının Desteklenmesi Projesi kapsamında 20 ilde TOBB, Ticaret ve Sanayi Odaları, İKV,  ESİAD ortaklığı ve MEB işbirliği ile ‘Bilim Karavanı Yollarda’ projesini gerçekleştiriyor. Çocukların tüketen değil üreten bir nesil olması için özel olarak tasarlanmış eğitim karavanı ile dezavantajlı gruplara ulaşmak ve üretimi sevdirmek amaçlanıyor. Karavanda öğrenciler, ahşap modelleme, robotik kodlama, 3D Modelleme, 3D baskı ve elektronik çalışmalar gerçekleştirebilecek. 
Bu kapsamda Mersin’e gelen ‘AB Bilim Karavanı’nın ilk durağı, Yenice Şehit Buminhan Temizkan Ortaokulu oldu. Öğrencilerin bilimle buluşma heyecanına AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger,  Almanya Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Mersin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serbülent Sevdi de ortak oldu. Öğrencilerle birlikte karavanda incelemelerde bulunan protokol, daha sonra karavan önünde toplu fotoğraf çektirdi. 

Berger: “Hedefimiz gençlerimizi bilim ve teknoloji ile tanıştırmak”
Mersin AB Bilgi Merkezi koordinesinde gerçekleşen etkinlikte konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, AB ve Türkiye’nin eğitim alanında birçok iş birliğinde bulunduklarını söyledi. Bu projenin AB Türkiye Delegasyonu ve Almanya Büyükelçiliği tarafından ortaklaşa fonlandığını bildiren Berger, “Bugün burada bulunduğum ve Tarsuslu çocuklarla birlikte AB Bilim Karavanını ziyaret ettiğim için büyük mutluluk duyuyorum. Amacımız, meraklarını cezbedip öğrencileri bilime ve inovasyona yakınlaştırmak ve onları hayal kurup, tasarlayıp, üretmeye teşvik etmek” dedi. 
AB Bilim Karavanı’nı, başka alanlara da örnek teşkil edebilecek şekilde AB ile Türkiye arasında bilim, teknoloji ve yenilikçilik sahasında var olan işbirliğinin bir göstergesi olarak niteleyen Berger, “Bugün, daha fazla insanın bilim ve teknolojiye dikkatini çekmek ve dolayısıyla, gelecekte karşılaşabileceğimiz yetkin kişi eksikliğinin giderilmesine katkıda bulunduğumuzu samimiyetle umuyorum” diye konuştu. 

Erdmann: “Genç jenerasyonu, özellikle en genç nesli hedefliyoruz”
Almanya Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann da karavanla özellikle genç bir nesli hedeflediklerini ve onlara bilimin yanında umudu da vermek istediklerini söyledi. Bilim Karavanı’nın aynı zamanda çocukların özgüvenini artıracak bir proje olduğunu da belirten Erdmann, bilimin, başta göçle gelenler olmak üzere dezavantajlı gençlerden oluşan bir neslin kaybını da önleyeceğini vurguladı. 
Özellikle dezavantajlı çocuklar için yürütülen projeleri önemsediklerini vurgulayan Erdmann, proje ortaklarının ise birer umut kaynakları olduğunu söyledi. Özellikle AB Bilim Karavanı için gelen MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan’a teşekkür eden Erdmann, “Oda başkanımız bizimle olduğu için memnuniyet duyuyorum. Ama daha da önemlisi sizin üyeleriniz buradaki çocuklara gelecekte iş fırsatı sunacak. Bu açıdan bu iki kutbun bir arada olması çok önemli” diye konuştu.  
Öğretmenlere de seslenen Erdmann, “Çocuklara en yakın kişiler sizlersiniz. Onlarda bilim heyecanı uyandıracak bu projeyle, bilim, kimya ve matematik gibi alanlarda öğrencilere vermek istediğiniz mesajı daha kolay verebilirsiniz” dedi.

Kızıltan: “Çocuk, bütün dünyada çocuktur”
MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ise, çocuklar için bu tür projelere gösterilen destekten dolayı teşekkür etti. “Çocukların bence milliyeti yoktur. Çocuklar bütün dünyada çocuktur” diyen Kızıltan, bütün çocukların eşit ve en iyi şekilde eğitim alması gerektiğini vurguladı. Bunun sağlanması için bu tür projeleri desteklediklerini aktaran Kızıltan, daha iyi bir eğitim ortamı sağlanması halinde dünyanın gelecekte çok daha iyi bir yerde olacağına inandığını sözlerine ekledi. 
AB Bilim Karavanı 18-22 Mart tarihlerinde, her gün bir okul olmak üzere 5 gün boyunca merkez ilçelerinde kısıtlı imkânlara sahip okulları ziyaret edecek. Ortaöğretim 7. sınıf öğrencilerinin katılacağı atölye çalışmalarına bir eğitim-öğretim günü boyunca toplam 120 öğrencinin katılımı hedefleniyor. Bilim Karavanı sırasıyla 700. Yıl Ortaokulu, Alsancak Lions Ortaokulu, Güney Ortaokulu, Celile Öner Ortaokulu’nu ziyaret edecek. 

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

   
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
    FLAŞ HABER
 
  CHP’Lİ ANTMEN’DEN ÇERNOBİL AFİŞLİ AKKUYU BASIN AÇIKLAMASI
 
19.06.2019
 
  Tarımın Geleceği Emin Ellerde
 
19.06.2019
 
  MERSİN BB YKS’YA GEÇ KALAN ÖĞRENCİLER İÇİN MOBİL ZABITA EKİPLERİ KURDU
 
18.06.2019
 
  TOROSLAR’DA, KÖYLER ARASI FUTBOL HEYECANI BAŞLIYOR
 
15.06.2019
 
  MERSİNDE İLK DEFA DENİZE GİREN ÇÇOCUK VARMIŞ.
 
15.06.2019
 
  Başkan Yılmaz, “Çocuklarımızın farklı spor branşlarıyla tanıştıracağız”
 
11.06.2019
 
  BAŞKAN SEÇER İL PROTOKOLÜ İLE BAYRAMLAŞTI
 
5.06.2019
 
  Mutlu Bayramlar
 
5.06.2019
 
  KADIN ŞOFÖRLER BAYRAMDA’DA DİREKSİYON BAŞINDA
 
5.06.2019
 
  BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖĞRENCİLERE 10 BİN ADET KİTAP DAĞITIMI
 
1.06.2019
 
  MTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI KIZILTAN’DAN ANLAMLI MESAJ.
 
1.06.2019
 
  CHP’Lİ BARUT ZÜMRÜT APARTMANI KİTABINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
 
1.06.2019


  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 
 

  YAZARLAR
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA