MTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI KIZILTAN’DAN ANLAMLI MESAJ. | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
   
 
MTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI KIZILTAN’DAN ANLAMLI MESAJ.


Güçlü ekonominin ana payandası eğitimdir Umut veren bir eğitim modeli bekliyoruz

 

İş dünyası olarak her zaman sosyal huzurun, refahın, iş ve aşın, ülkemizdeki top yekun kalkınmanın temelinin güçlü bir ekonomi olduğunu söylüyoruz. Peki, güçlü ekonomiyi yaratmanın ana payandası nelerdir? Elbette bunun başlıca payandası eğitimdir. Ancak, nasıl bir eğitim? Ne yazık ki, uzun yıllardır ülke olarak hükümetlerden hükümete, hatta aynı hükümet içinde Bakandan Bakana sürekli değişen, uzun soluklu bir devlet politikası haline getiremediğimiz bir eğitim politikamız var. Ya da istikrarlı bir eğitim politikamız yok desek yeridir. Buna ek olarak toplumun tüm kesimlerinin ortak paydasına hitap edemeyen, ne uzmanların ne eğitimcilerin, ne öğrencilerin, ne de vatandaşın tatmin olduğu bir sistem var. Aslında ekonomisi güçlü ve ülke kalkınması tamamlanmış gelişmiş ülkelere baktığımızda doğru bir eğitim sistemini nasıl kurguladıkları belli. Bunu birebir kopyalamak gibi bir önerim yok tabi ki. Elbette bizim de kültür ve tarih kodlarımızın farklılıklarını içinde barındıran, kendi değerlerimizi içeren ama özellikle bilimsel temelli, sorgulamayı, eleştirel düşünmeyi, yaratıcılığı öne çıkaran bir eğitimi kurgulamak zorundayız. Özellikle bu günlerde bazı temel bilim derslerinin, matematik gibi, seçmeli hale geleceği gibi haberler bizleri daha da endişelendirmektedir. Ne yazık ki bazen işin aslı tam anlamıyla belli olmadan bazı eksik bilgi veya dezenformasyon haberler de yayılabiliyor. Bu anlamda işin doğrusunu en anlaşılır biçimde Milli Eğitim yetkililerinin topluma açıklaması gerekmektedir. Akşam düşünülüp sabah uygulamaya geçirilen kararlarla arzu edilen eğitim seviyesini yakalayamayız. En basiti, bir sistem revize edilecekse en tabandan en tepeye herkesin görüşünün, düşüncesinin alındığı geniş çaplı arama konferanslarının yapılması, önce beyin fırtınalarının yapılması gerekir. 

Eğitim vizyonunda iş dünyasının görüşü merak ediliyor mu?
Sınıfta bu eğitimi veren asıl unsurdur öğretmenlerdir. Öğretmenlerin görüşü alınıyor mu, okul yöneticilerinin, Milli Eğitimin tüm ilgili bölümlerindeki uzmanların, akademisyenlerin, siyasetçilerin, hatta öğrenci ve velilerin bakış açıları, beklentileri biliniyor mu? Daha da önemlisi biz bu insan kaynağının büyük kısmını ülke ekonomisi içinde istihdam etmek adına, ekonominin insan kaynağı olarak yetiştiriyoruz. Peki, eğitim vizyonunda iş dünyasının görüşü merak ediliyor mu? Dünya veya ülke ekonomisi nereye gidiyor, ekonomi nasıl bir insan kaynağına ihtiyaç duyuyor, 10, 20, 30 yıllık projeksiyonlarda hangi meslekler yok olacak veya hangi yeni sektör veya meslekler ortaya çıkacak bunların ön çalışmalarına önem veriliyor mu? Bu kararları verenler bunları çalışıyor mu? Toplumun büyük bir kesimi, bu reformları gazete haberlerinden veya televizyonlardan öğreniyor. Toplumun bu kesimlerini bu işe dahil etmeden ortaya çıkacak bir eğitim reformu veya eğitim sistemi değişimleri, geçmişte işe yaramadığı gibi, bundan sonra da ne yazık ki işe yaramayacaktır. Eğitim reformları topluma umut vermelidir. Daha birinci gününden toplumda huzursuzluk yaratıyor ve geleceğe olan güveni sarsıyorsa buna reform denmez. Siyasi dünya görüşlerinden arınmış, insanlığın ortak paydası olan evrensel değerlerle bezenmiş bir eğitim modeli tüm ülkeyi memnun edecek tek çözümdür. Dediğimiz gibi kendi kültür kodlarımız, inançlarımız, değerlerimizi, tarihimiz, geleneklerimiz bizi biz yapan unsurlardır ve eğitim sistemimizde olmalıdır, zaten de vardır. Bunlar da bilimin ve tarafsızlığın ışığında yeniden akılcı şekilde, birlik ve beraberlik duygumuzu zayıflatmadan, birleştirici bir unsur halinde getirilmelidir. 

Temel bilimler eğitimin odak noktası olmalıdır…
Öte yandan, bu değerlere ek olarak bizi millet olarak geleceğe taşıyacak olan güçlü ekonomi, hukuk, gerçek demokrasi, Cumhuriyet değerleri ve top yekun kalkınmanın ana anahtarı olan bilimsel eğitimi, bilim odaklı bir müfredatı, evrensel değerler sistemini içeren gerçek bir eğitimi ortaya çıkarmak zorundayız. Aksi takdirde kurgulanan eğitim modeli sadece küçük zümreleri memnun eden, ayrımcı siyasetin ve kutuplaşmanın esiri olan, milleti yukarılara taşıyan değil, tam aksine yükselmesine engel olan bir prangadan başka bir şey olmaz. Bundan dolayı eğitim sitemimizde temel bilimler olan Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji başat yerini korumak zorundadır. Bu dersler dünyanın gelişmiş ülkelerinde uygulanan STEM modellerinde olduğu gibi öğrencinin zihninde daha somutlaşan, daha ilgi çekici bir hale getirilmeli, bu noktada eğiticilerin sürekli eğitimi sağlanmalıdır. Buna ek olarak geleceği yakalamanın aracı olan yazılım ve dijital teknolojileri içeren ICT temelli eğitimler, yaratıcılığın temeli olan kültür, sanat eğitimleri, iyi bir yabancı dil eğitimi ve milli varlığımızın payandaları olan Tarih, Türkçe, Edebiyat gibi dersler de bu gerçekçi eğitimin vazgeçilmezleridir. 

Mesleki eğitim de ihmal edilmemeli
Bu noktada ihmal edilmemesi gereken şey ise elbette mesleki eğitimdir. İnsanımıza beceri kazandırmak zorundayız. Bu beceri eğitimleri de günümüz ihtiyaçlarına ve gelecek beklentilerine göre düzenlenmelidir. Mesleki eğitimde teoriden daha çok iş başı eğitimleri, staj eğitimleri gibi yerinde eğitim ağırlıklı olmalıdır. Yaparak öğrenmenin sonunda ortaya çıkacak vasıflı iş gücü ara eleman kaynağımızın çözümüdür. Bu noktada iş dünyası elini her daim taşın altına koymuştur, koymaya hazırdır.
Mersin iş dünyası olarak kaliteli eğitimi kaliteli ekonominin, kaliteli bir toplumun ve güçlü bir milletin başat gücü, sağlam temeli olarak görüyoruz. Bundan dolayı Oda vizyonumuzda eğitim odak noktamız olmaya devam edecektir.

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

   
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
    FLAŞ HABER
 
  BAŞKAN YILMAZ ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPTI, SAĞLIK İÇİN YÜRÜDÜ
 
18.09.2019
 
  SEÇER: “EĞİTİMSİZ TOPLUM ÇÜRÜMEYE MAHKUMDUR”
 
10.09.2019
 
  SAĞLIKLI BİR BEDEN İÇİN SPOR, SPOR İÇİN DÜZENLİ BESLENMEK GEREK!
 
8.09.2019
 
  BAŞKAN SEÇER, HATAY GASTRONOMİK TADIM KONSEPTİ’NE KATILDI
 
5.09.2019
 
  YENİİ SEÇİLEN CHP AKDENİZ İLÇE YÖNETİMİ BAŞKAN SEÇER’İ ZİYARET ETTİ.
 
4.09.2019
 
  YENİŞEHİR’DE 30 AĞUSTOS COŞKUSU
 
1.09.2019
 
  MERSİN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ BARIŞ GÜNÜNDE PERSONELE ÖFKE KONTROL EĞİTİMİ VERD
 
1.09.2019
 
 
 
30.08.2019
 
  BÜYÜKŞEHİR YENİ SESLER ARIYOR
 
25.08.2019
 
  MERSİN’DE İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
 
22.08.2019
 
  60 yaşın altındaki emeklilerin ücretsiz toplu taşıma kartları iptal edildi.
 
21.08.2019
 
  AYDIN SEZGİN: DOĞA KATLİAMLARININ SORUMLUSU TEK ADAM REJİMİDİR
 
18.08.2019


  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 
 

  YAZARLAR
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA