CHP’Lİ ANTMEN ‘SURİYELİLERE HARCANDIĞI BELİRTİLEN 240 KATRİLYON ARAŞTIRILSIN’ | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
   
 
CHP’Lİ ANTMEN ‘SURİYELİLERE HARCANDIĞI BELİRTİLEN 240 KATRİLYON ARAŞTIRILSIN’


CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, kamuoyunda sıkça tartışılan Suriyeli sığınmacılara harcanan paranın araştırılması için TBMM Başkanlığına Araştırma Önergesi verdi.

 

Antmen, araştırma önergesinde hükümet yetkililerinin açıklamalarına göre Türkiye’de bulunan Suriyeliler için kamu kaynakları tarafından şu ana kadar 40 milyar dolar harcama yapıldığının ileri sürüldüğünü belirterek “Bu rakam doğru ise; diğer göçmen, mülteci ve sığınmacılara harcanan paralar eklenince bu rakamın çok daha artacağı bir gerçekliktir. Vatandaşların işsizlik yüzünden intihar ettiği, sağlık ve eğitim haklarından yetersizlikler nedeni ile faydalanamadığı, ekonomik zorluklar nedeniyle yeterli beslenemediği bir dönem içerisinde Suriyeli sığınmacılara bahsi geçen harcamaların yapıldığı ifade edilmektedir. Vatandaşlarımızın yüzde 80’inin yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edildiği bir dönemde, hükümetin yanlış dış politikasının sonucu olarak ülkemize gelen sığınmacıların yükünün yine yoksul vatandaşa yüklenmesi ve vatandaşların alınan vergilerle yapılan sığınmacı harcamalarının şeffaf şekilde paylaşılmaması kabul edilemezdir” dedi.

 

CHP’li Vekil önergesinde, hükumetin açıkladığı rakamlara göre Türkiye’nin Suriyeliler için yıllık 7 Milyar dolar, yani eski parayla yaklaşık 46 Katrilyon; bugüne kadar da toplamda 240 katrilyon harcadığını belirtti.

 

Alpay Antmen’in önergesinde öne çıkan başlıklardan bazıları şu şekilde;

 

TÜRKİYE DÜNYADA EN FAZLA SIĞINMACI BULUNDURAN ÜLKE

 

Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş sonrası yaklaşık 11 milyon kişi evlerini terk edip başka ülkelere göç etmiştir. Türkiye ve Avrupa ülkelerine ise toplamda 6 milyonun üzerinde insan göç etmiştir. Bu rakam, 2. Dünya Savaşı’nın ardından en büyük göç dalgası olarak kayıtlara geçmiştir. Son açıklanan rakamlara göre, Türkiye, dünyada en fazla sığınmacı barındıran ülke olmuştur. Suriye’de başlayan iç savaş sonrası diğer komşu ülkelere olan Lübnan’da 1 milyon Suriyeli bulunurken, Ürdün’de ise bu rakam sadece 650 bin seviyesindedir. Irak ise ülkesinde 230 bin Suriyeli sığınmacıyı barındırmaktadır. Öte yandan Türkiye’deki Suriyelilerin sayısı 4 milyonu geçerken, diğer ülkeden gelenler ile birlikte 6 milyonun üzerinde kişi sığınmacı statüsünde bulunmaktadır.

 

SURİYE’DEKİ SAVAŞI HALK BAŞLATMADI AMA BÜTÜN YÜK HALKA BİNDİRİLDİ

 

Bütün bunlarla birlikte Avrupa Birliği ve Uluslararası diğer fonların da Suriyeli sığınmacılar için kullanılmak üzere belirli aralıklarla fon tahsis ettiği bilinmektedir. İktidarın iddia ettiği harcamaların ve gelen fonların nasıl harcandığının ortaya çıkartılması ve şeffaf bir şekilde paylaşılması iktidarın ve devlet yetkililerinin halka hesap verme zorunda olduğu konuların başında gelmektedir. Çünkü Suriye’deki iç savaşı halk başlatmamış, göç dalgasına halk neden olmamış ancak yaşanan iç savaşın ve göç dalgasının bütün maddi manevi yükü halka bindirilmiş, fatura edilmiştir. Türkiye’de bulunan Suriye uyruklu mülteci ve sığınmacılar başta olmak üzere; ülkemizde bulunan göçmen, mülteci ve sığınmacı statüsündeki insanlara ülke bütçesinden ne kadar harcandığı ve Avrupa Birliği fonları ve diğer yabancı kaynaklı fonlardan hangi parasal kaynakların geldiğinin ortaya çıkartılarak bu paranın ne şekilde kimler tarafından kullanıldığının araştırılarak şeffaf biçimde ortaya çıkarılması gerekmektedir.

 

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

   
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
    FLAŞ HABER
 
  BAŞKAN SEÇER’DEN A MİLLİ KADIN BASKETBOL TAKIMI’NA DESTEK
 
17.10.2019
 
  BAŞKAN SEÇER, GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ ÖĞRENCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
 
14.10.2019
 
  Başkan Özyiğit öğrencilerle yemekte buluştu
 
10.10.2019
 
  LİMON ÜRETİCİSİ ASFALTA KAVUŞTURDU
 
8.10.2019
 
  BAŞKAN GÜLTAK OKULDA!
 
8.10.2019
 
  YENİŞEHİR’E BARIŞ HEYKELİ
 
4.10.2019
 
  AKDENİZ’DE ZABITA EKİPLERİNİN OKUL KANTİNLERİNE SIKI DENETİM BAŞLATTI.
 
29.09.2019
 
  MESKİ’DEN BORÇLU ABONELERE TAKSİTLENDİRME İMKANI
 
26.09.2019
 
  BAŞKAN ÖZYİĞİT’TEN ALMANCA EĞİTİM VEREN MESLEK YÜKSEKOKULU ÖNERİSİ
 
25.09.2019
 
  TOROSLAR BELEDİYESİ, BİLİM ŞENLİĞİNE KATILIYOR
 
25.09.2019
 
  AKDENİZ’DE ‘DÜNYA TEMİZLİK GÜNܒ ETKİNLİĞİ
 
23.09.2019
 
  BAŞKAN YILMAZ ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPTI, SAĞLIK İÇİN YÜRÜDÜ
 
18.09.2019


  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 
 

  YAZARLAR
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA