Ayhan Barut "Bilimsel, laik ve nitelikli eğitim istiyoruz" | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
   
 
Ayhan Barut "Bilimsel, laik ve nitelikli eğitim istiyoruz"


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, adeta yaz-boz tahtasına döndürülen eğitimin felç edildiğini belirterek, bilimsel, laik ve nitelikli bir eğitim için Milli Eğitim Bakanlığı’nı göreve çağırdı. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Ayhan Barut, eğitim ve öğretimin tüm paydaşlarıyla birlikte katılımcı bir yönetim anlayışının esas alınmasını istedi.

 

"EĞİTİM FELÇ EDİLDİ"

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'un yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) soru önergesi sunan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Ülkemizin eğitim öğretim hayatı AKP iktidarları ile adeta bir yaz-boz dönemi yaşamaktadır. 7 bakan ve onlarca sistem değişikliği ile birlikte eğitim öğretim sistemimiz adeta felç edilmiştir. Uygulamada müfredattan eğitim metaryallerine, öğretmenlerden velilere, okul aile birliklerinden sendikalara, bütün eğitim öğretim paydaşları görmezden gelinmiş, AKP yöneticileri tarafından dikkate alınmamıştır. Bu yönetim anlayışı ile okullarımızda öğrencilerimiz sınavdan sınava koşturulan bir duruma sokulmuştur. Gelen her bakan kendine özgü bir eğitim ve sınav sistemi uygulamaya koymuştur. Bunun sonucu özellikle ortaöğretim döneminde LGS, OKS, 3’lü SBS, tek SBS, TEOG ve LGS olmak üzere 6 kere yenilenen sınav sistemi olmuştur."

LGS'Yİ ANLATTI

Son olarak bu dönem için 1 Haziran 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik Liseye Geçiş Sınavı (LGS) yapıldığını anımsatan Ayhan Barut, şöyle konuştu:
"Sınavda, öğrencilere sorulacak sorularda 8'inci sınıf öğretim programlarının esas alınacağı duyurulmuştu. İki oturum olarak düzenlenen LGS sınavı, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanarak, öğrencilere çoktan seçmeli toplam 90 soru soruldu. Birinci oturumda, 8'inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimlerinden sorular yöneltildi. Sınavın birinci bölümündeki 50 soruluk sözel alan için 75 dakika süre verilirken, ikinci bölümdeki 40 soruluk sayısal alan testine de 80 dakika süre tanınmıştır. Öğrenci ve velilerin büyük emek ve çaba göstererek hazırlandıkları LGS sınav sonuçları 24 Haziran'da açıklandı. Her sınav sonucu öğrenci ve veliler ile okul ve öğretmenler açısından değerlendirilmesi gereken sonuçlar doğurduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı ve AKP yöneticileri açısından da bir sonuç doğurmaktadır. Bu çerçevede bilimsel, laik ve nitelikli bir eğitim için Milli Eğitim Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz. Eğitim ve öğretimin tüm paydaşlarıyla birlikte katılımcı bir yönetim anlayışının esas alınmasını istiyoruz."

YANIT BEKLEYEN SORULAR

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, TBMM'ye sunduğu önergede şu sorulara yanıt aradı:
"1. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında 8’nci sınıf ortaöğretim mezunu kaç öğrenci olmuştur? Mezun öğrencilerin illere göre dağılımı nasıldır?
2. Türkiye’de LGS Sınavı’na kaç öğrenci girmiştir? Sınava girmeyen öğrenci var mı? Sınava katılan ve katılmayan öğrencilerin sayısı ve illere göre dağılımı ayrı ayrı nedir?  LGS sınavına katılım oranı nedir?
3. Sınava katılmayan öğrencilerin gerekçeleri nedir? Bu konuda bakanlık olarak bir çalışma yaptınız mı? Sonuçları nedir? 
4. LGS sınavına giren öğrencilerin sözel alanda girdikleri; Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil derslerindeki başarı seviyeleri nedir?
5. LGS sınavına giren öğrencilerden sözel alandaki derslerden sıfır çeken öğrencimiz var mı? Varsa bu öğrencilerimiz hangi il ve hangi okul öğrencisidir?
6. LGS sınavına giren öğrencilerin sayısal alanda girdikleri Matematik ve Fen Bilimleri, derslerindeki başarı seviyeleri nedir?
7. Öğrencilerden sayısal alandaki Matematik ve Fen bilimleri derslerinde 'sıfır çeken' oldu mu? Olmuş ise bu öğrenci/öğrencilerimiz hangi ilimiz ve hangi okul öğrencisidir?
8. Sınav sonuçları ele alındığında özel ve devlet okulunda eğitim gören öğrencilerin başarı durumları arasında hangi farklılıklar dikkat çekmektedir? 
9. En yüksek ve en düşük başarı hangi derslerde görülmüştür? Sınavda en başarısız olunan derslere ilişkin hangi analizler yapılmış ve ne tür önlemler alınacaktır? 
10. LGS, OKS, 3’lü SBS, tek SBS, TEOG ve LGS olmak üzere 6 kere yenilenen sınav sistemi ile son olarak uygulamaya konulan LGS sınavı öğrenciler açısından beklediğiniz başarıyı getirmiş midir? 
11. Sınav değerlendirmelerinde sözel alan için süre fazlalığı, sayısal alan için süre yetersizliği dile getirilmiştir. Bu çerçevede alanlara ilişkin soru – süre yetersizliği neden yaşanmıştır?
12. AKP iktidarları döneminde yaşanan 7 bakan ve onlarca sistem değişikliği ülkemiz eğitim öğretim sisteminde hangi sonuçlara neden olmuştur?"

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

   
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
    FLAŞ HABER
 
  BAŞKAN SEÇER’DEN A MİLLİ KADIN BASKETBOL TAKIMI’NA DESTEK
 
17.10.2019
 
  BAŞKAN SEÇER, GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ ÖĞRENCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
 
14.10.2019
 
  Başkan Özyiğit öğrencilerle yemekte buluştu
 
10.10.2019
 
  LİMON ÜRETİCİSİ ASFALTA KAVUŞTURDU
 
8.10.2019
 
  BAŞKAN GÜLTAK OKULDA!
 
8.10.2019
 
  YENİŞEHİR’E BARIŞ HEYKELİ
 
4.10.2019
 
  AKDENİZ’DE ZABITA EKİPLERİNİN OKUL KANTİNLERİNE SIKI DENETİM BAŞLATTI.
 
29.09.2019
 
  MESKİ’DEN BORÇLU ABONELERE TAKSİTLENDİRME İMKANI
 
26.09.2019
 
  BAŞKAN ÖZYİĞİT’TEN ALMANCA EĞİTİM VEREN MESLEK YÜKSEKOKULU ÖNERİSİ
 
25.09.2019
 
  TOROSLAR BELEDİYESİ, BİLİM ŞENLİĞİNE KATILIYOR
 
25.09.2019
 
  AKDENİZ’DE ‘DÜNYA TEMİZLİK GÜNܒ ETKİNLİĞİ
 
23.09.2019
 
  BAŞKAN YILMAZ ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPTI, SAĞLIK İÇİN YÜRÜDÜ
 
18.09.2019


  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 
 

  YAZARLAR
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA