TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ : "GAZETECİ PARA KARŞILIĞI HABER YAPMAZ.".. | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    FOTOHABER    |    SPOR
 
 
TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ : "GAZETECİ PARA KARŞILIĞI HABER YAPMAZ."..


TGC Yönetim Kurulu, geçtiğimiz hafta kamuoyuna yansıyan “para karşılığı haber” tartışmalarını değerlendiren bir açıklama yaptı.

 

TGC: Gazeteci;“para karşılığı haber” Yapmaz

TGC: Gazeteci; mesleğini, reklamcılık ve halkla ilişkilerle karıştıramaz

TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “gazetecilik mesleğinin saygınlığına gölge düşüren bu tür davranışlara karşı tüm gazetecileri mücadele etmeye çağırdı.

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Geçtiğimiz hafta içinde patlak veren ‘Satılık Haber’ olayı gazetecilik mesleğinin ülkemizde nasıl icra edildiği ve geleceği konusunda derin kaygılar yaratmıştır. Bu kaygıların nedeni, yalnızca bir halkla ilişkiler (PR) şirketinin medya organlarına para karşılığı haber yaptırma konusunda ücret tarifesi düzenleyecek kadar cüreti nereden bulduğu değildir. Aynı zamanda söz konusu haberin okura sunuluşunda gazetecilik mesleğinin en temel ve evrensel ilkelerinin göz ardı edilmesidir.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) olarak meslek ilke ve etik kurallarının eksiksiz uygulanması açısından para karşılığı haber uygulamasının tam şeffaflığa kavuşturulmasının elzem olduğuna inanıyoruz.

GAZETECİ İLETİŞİMİNİ MESLEK İLKELERİNİ GÖZETEREK YÜRÜTÜR

Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne göre; Haber ve yorum metinleri veya görüntüleri ile ilan – reklam amaçlı metinlerin ayrımı hiç bir karışıklığa yer bırakmayacak biçimde yapılmalıdır. Ücretle yayımlanan içeriklerde mutlaka ‘Advertorial’ ya da ‘Bu bir ilandır’ ibaresine yer verilmelidir. Gazeteci, bir bilginin, haberin yayını ya da yayınlanmaması karşılığı hiçbir maddi veya manevi menfaat sağlayamaz; çıkar çatışması yaratmaktan kaçınır. Gazeteci, konumu ne olursa olsun haber kaynağı olarak kişi ve kurumlarla iletişimini ve ilişkisini meslek ilkelerini gözeterek yürütür. Gazeteci; mesleğini, reklamcılıkla, halkla ilişkilerle veya propagandacılıkla karıştıramaz. İlan – reklam kaynaklarından herhangi bir telkin, tavsiye alamaz, maddi çıkar sağlayamaz.

Söz konusu haberin yayımlanmasını izleyen tartışmalarda yalnızca dört internet haber sitesi şiddetle iddiaları reddetmiş, haberde sözü edilen 900’ü aşkın internet sitesinin yetkililerinden herhangi bir tepki gelmemiştir. Bunu bir ‘vurdumduymazlık’ ya da ‘sükût ikrardan gelir’ deyişlerinin kanıtı olarak görüyoruz. Söz konusu haberin okura sunuluşu da, meslek ilke ve etiği açısından son derecede sorunludur. Haberin sunuluşunda 900 internet sitesi arasından seçim yapılmış ve 20 kadarı ismen zikredilmiştir. Haberin yayımlanmasından önce suçlamaya hedef olan bu haber sitelerinin yetkililerinden bilgi alma çabası göz ardı edilmiştir. Üstelik suçlamaya konu olan bilginin kaynağı gizlenmiş, suçlanan taraflara karşı bir tür koruma altına alınmıştır.

Yine Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi der ki:

‘Gazeteci dijital platformlarda meslek etik kurallarını zedeleyici üslupla, içerik üretip yaymamalıdır. Gazeteci, haber içeriklerini sosyal medya hesapları, web siteleri ile bloglarında paylaşırken çarpıtma, yanıltma, yönlendirme yapmamalı, kişi ya da kurumları, teyit edilmemiş bilgilerle zan altında bırakmamalıdır.’

Söz konusu haberin tüm bu ilkeleri dikkate almadığı açıktır. Her iki yönüyle bu haber gazetecilik mesleğinin saygınlığına zarar vermektedir. TGC gazetecilik mesleğinin saygınlığına gölge düşüren bu tür davranışlara karşı tüm meslektaşlarımızı mücadele etmeye ve para karşılığı haber üreten medya kuruluşları varsa bunların tüm şeffaflığıyla açığa çıkarılmasına çağırır.

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

 
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
  
  FLAŞ HABER
 
  MERSİN ZMO" YİTİRİLEN ÇEVRE DEĞİL, GELECEĞİMİZ!"
 
7.06.2020
 
  BAŞKAN YILMAZ, MEVKİDAŞI GÜLTAK’I AĞIRLADI
 
4.06.2020
 
  Başkan Özyiğit’ten temizlik personellerine
 
3.06.2020
 
  AKDENİZ’DE PARK VE YEŞİL ALANLAR, NORMALLEŞME DÖNEMİNE HAZIRLANIYOR
 
3.06.2020
 
  GÜLTAK: “TARİHİ MERSİN EVLERİNİ YENİDEN CANLANDIRACAĞIZ”
 
29.05.2020
 
  MERSİN’DE SAHİLE SOSYAL MESAFE ÇEMBERİ
 
29.05.2020
 
  TOROSLAR BELEDİYESİ’NDEN BERBER VE KUAFÖRLERE HİJYEN DESTEĞİ
 
13.05.2020
 
  Başkan Özyiğit, Hemşireler Günü’nü kutladı
 
13.05.2020
 
  BAŞKAN YILMAZ; "SEVGİYLE, HOŞGÖRÜYLE ENGELSİZ BİR TOROSLAR İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
 
13.05.2020
 
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN “KORONA BANK”
 
12.05.2020
 
  Sağlık Bakanından Yenişehir Belediyesinin uygulamasına destek
 
11.05.2020
 
  AKDENİZ BELEDİYESİ, İHTİYAÇ SAHİPLERİ İÇİN 30 BİN ADET RAMAZAN KOLİSİ HAZIRLADI
 
3.05.2020
  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA