TUTDERE:“TARIM TOPRAKLARINI SULAYAN ATATÜRK BARAJI’NA KANALİZASYON AKITILIYOR” | FOTOHABER.NET
 


 
 
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR
   
 
TUTDERE:“TARIM TOPRAKLARINI SULAYAN ATATÜRK BARAJI’NA KANALİZASYON AKITILIYOR”


Adıyaman Milletvekili Av. Tutdere, su ürünler hakkındaki kanun teklifi görüşmeleri sırasında Atatürk Barajı’na kanalizasyon suları aktığını açıkladı. Son dönemdeki balık ölümleri ve Çat Barajı’ndaki Yüzen Adalar’ın tehlikede olduğunu belirterek yasanın suları korumaya yönelik önlem almadığını belirtti. “Su Ürünleri’nin korunmasına yönelik yapılan bu yasada ciddi eksiklikler var. Biz yüzen adalar derken, bu yasayı önümüze getirenlerin aklındaki gibi gemicikleri kastetmiyoruz” dedi.

 

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Su Ürünleri Kanunu’nda değişikli yapılmasını öngören kanun ile ilgili genel kurul görüşmelerinde 11. Madde hakkında konuştu. Atatürk Barajı’ndaki kirlilik, son dönemdeki balık ölümleri ve Çat Barajı’ndaki Yüzen Adalar’ın tehlikede olduğunu anlattı. “Su Ürünleri’nin korunmasına yönelik yapılan bu yasada ciddi eksiklikler var. Biz yüzen adalar derken, bu yasayı önümüze getirenlerin aklındaki gibi gemicikleri kastetmiyoruz” dedi.

 

TBMM’de Su Ürünleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri yapıldı. Akarsular ve denizin zarar görmesine yönelik caydırıcılık unsurlarını içeren 17. Madde hakkında söz alan Milletvekili Av. Tutdere, Atatürk Barajı’nda görülen kirlilik, son dönemde üç kez yaşanan balık ölümleri ve Çat Barajı üzerindeki doğal kültür mirası olan Yüzen Adalar’ın tehlike altında olduğunu meclis gündeminde dile getirdi. 


 

Milletvekili Tutdere’nin konuşmasından satırbaşları şöyle; 

 

1971 tarihli ve 1380 Sayılı Kanun'da 2019’da  değişiklik yapılıyor olması anlamlı ancak bu kanun teklifiyle de yapılan değişiklikler, hızla kirlenen denizlerimizde, iç sularımızda, barajlarımızdaki doğal yaşamı, su ürünlerini korumaya yeterli olacak mı, bir buna bakmak lazım. Şu andaki teklife bakıldığında kanaatimce çok ciddi anlamda eksiklikler var.

 

Ülkemizin doğal güzellikleri olan yüzen adalar konusunda çok ciddi eksiklikler var. Tabii, "yüzen ada" deyince, özellikle teklif sahiplerinin aklına yatlar, gemiler, gemicikler gelebilir ama benim kastım tabii ki onlar değil. Benim kastım, Türkiye'de, özellikle Adıyaman, Erzurum, Rize, Denizli ve Türkiye'nin değişik illerinde bulunan doğal güzellikler, yüzen adalar. 

 

MİLLETVEKİLLERİNE SORUYORUM: YÜZEN ADALAR’I KORUYACAK BİR DÜZENLEME VAR MI?

Bu yüzen adalar yüz yıl, bin yıllık geçmişle ortaya çıkan tarihî ve doğal güzellikler. Şu anda mevcut teklifte bu doğal güzellikleri koruyacak herhangi bir düzenleme var mı? Ben Komisyondaki arkadaşlara ve teklifte imzası bulunan milletvekili arkadaşlarıma soruyorum: Şu anda Çat Barajı'ndaki bu yüzen adaya yapılacak bir saldırıda veya bu yüzen adayı tahrip eden, yok eden herhangi bir kimseye bu kanuna göre ne ceza verilecek? Buna ilişkin bir düzenleme var mı?

 

 

Bakınız, kanunun 11'inci maddesinde bin liradan 5 bin liraya kadar para cezası öngörülüyor. Bin yıllık tarihi olan bu doğal güzelliği bin liralık idari para cezasıyla nasıl koruyacaksınız? Bu yasa bu doğal güzellikleri koruyacak tedbirleri, müeyyideleri içermemektedir. Buradan tüm siyasi parti gruplarına çağrıda bulunuyorum: Gelin, hep beraber bu yasaya özellikle yüzen adaların korunması, konusunda mevzuata bir hüküm koyalım ve bu adalar da gelecek nesillere intikal edebilsin.

 

SU YASASINDA SULARI VE EKOLOJİK DENGEYİ GÖZETEN BİR MADDE YOK 

Son dönemlerde özellikle iktidar tarafından, her akarsuya bir HES mantığı gözetilerek, Anadolu'nun bütün nehirlerinin, çaylarının, derelerinin HES'ler kapatıldığı bir ortamda sular hızla kirletilmektedir. Şimdi bu kanunda, evet, avlanmaya ilişkin yasaklar var, hangi yöntemlerle avlanmanın yapılacağı var; peki dolaylı yollardan suları kirleten, binlerce balığın veya canlının ölümüne sebebiyet verenler hakkında herhangi bir müeyyide var mı? Bunu da Komisyondaki arkadaşlara ve teklifte imzası bulunan arkadaşlara soruyorum. 

 

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR TARIM TOPRAKLARINI SULAYAN ATATÜRK BARAJI’NI KİRLETTİ

Adıyaman'da Türkiye'nin en büyük barajı Atatürk Barajı var. Atatürk Barajı son günlerde yeşile boyandı, hızla akan endüstriyel atıklar ve evsel atıklar barajın rengini değiştirmiş durumda. Yine, bundan yaklaşık bir ay önce Atatürk Barajı'nın kıyısında binlerce ölü balık bulundu. 

 

ATATÜRK BARAJI’NA KANALİZASYON AKIYOR

Bu balıklar suyun hızla kirlenmesi sebebiyle ölmüşlerdir. İlgili kurumlarca yapılan araştırmalarda, sudaki kanalizasyonlar sebebiyle, suyun yoğun bir şekilde kirlenmesi sonucu balıkların öldüğü tespit edilmiştir. Daha dün Besni ilçemizde bir HES'te -özellikle şirket sahiplerinin aşırı kâr hırsı- deredeki bütün suyu kanala verdikleri için, dereye su bırakamadıkları için yine binlerce balık ölmüştür. Peki, bu kanunla biz bu eylemi gerçekleştirenleri, bu kabahati işleyenleri cezalandırabiliyor muyuz? Bunlara ilişkin bir hüküm var, bunlara ilişkin bir düzenleme var mı? 

EKSİKLİKLER GİDERİLMEZSE SULARIMIZI KORUYAMAYIZ 

Türkiye'deki iç sulardaki, denizlerdeki su ürünlerinin korunması için bu eksikliklerin de giderilmesi gerekiyor. Biz eğer bu eksiklikleri gideremezsek ne denizlerimizi koruyabileceğiz ne de iç sularımızdaki barajlarımızı, göllerimizi koruyabileceğiz.

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

   
  FLAŞ HABER
  HABER ARA
 
 
    FLAŞ HABER
 
  BAŞKAN SEÇER, KKTC’NİN 36. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ PROGRAMINA KATILDI
 
17.11.2019
 
  MERSİN’İN ÖNEMLİ PROJELERİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR
 
15.11.2019
 
  Mersin MV Dr. Rıdvan Turan Mezitli’de yapılmak istenen Sanayi sitesi için
 
13.11.2019
 
  TOROSLAR’DAN ANITKABİR’E KADAR PEDAL ÇEVİRDİLER
 
12.11.2019
 
  CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ ANAYASA KOMİSYONU ÜYESİ ALİ MAHİR BAŞARIR’IN 10 KA
 
10.11.2019
 
  BAŞKAN YILMAZ, “TÜRK ULUSU BÜYÜK ÖNDERİNİ ASLA UNUTMAYACAK”
 
10.11.2019
 
  MERSİN’İN KADIN MUHTARLARI, BAŞKAN GÜLTAK’I ZİYARET ETTİ
 
7.11.2019
 
  Başkan Gültak, Adanalıoğlu sahilinde düzenlenen “TEK EVİMİZ DÜNYA” temizlik kamp
 
6.11.2019
 
  CUMHURİYET KUPASI TENİS TURNUVASI SONA ERDİ
 
30.10.2019
 
  Başkan Abdullah Özyiğit, Cumhuriyet Bayramı’nda çocuklarla bir araya geldi
 
30.10.2019
 
  TOROSLAR, DÜNYA BOCCE ŞAMPİYONASI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
 
28.10.2019
 
  Yenişehir’de cumhuriyet coşkusu
 
26.10.2019


  EN ÇOK OKUNAN
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
  SOSYAL MEDYA
 
 

  YAZARLAR
 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

fotohaber.net | İnternet Gazetesi | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
fotohaber.net © Copyright 2005-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA