ANASAYFA  HABER ARŞİVİ GÜNCEL FOTOHABER MAGAZİN TURİZM ÖZEL HABER ÜST MANŞET TANITIM

 
 
CHP Sağlar, kadın mahkumlara yönelik baskı ve şiddeti meclis gündemine taşıdı. | FOTOHABER.NET | İnternet Gazetesi
 
 CHP Sağlar, kadın mahkumlara yönelik baskı ve şiddeti meclis gündemine taşıdı.
 
Tarih : 21.3.2018 10:25:29

“Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde yapılan çıplak aramaları protesto eden 13 kadın tutuklu, 3 Mart 2018 günü gardiyanlar tarafından yerlerde sürüklenerek hücrelere konulmuştur. Aralarında yüksek tansiyon, kalp ve Hepatit B hastası da bulunan tutuklulardan o tarihten bu yana haber alınamadığı için can güvenliklerinden şüphe edilmektedir.
 

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde Maoist Komünist Partisi davası nedeniyle 3 yıldır cezaevinde bulunan dört kadın tutuklu, OHAL gerekçe gösterilerek üç aydır tüm haklarından yoksun bırakıldıkları gibi sohbet haklarını bile kullanamamaktadır. Ayrıca bu kadın tutukluların savunmalarında geçen Kürt, Kürdistan gibi kelimeler nedeniyle savunmaları kabul edilmemiş ve gardiyanların saldırısına uğradığı iddia edilmiştir.

23 Ocak 2018 günü Silivri Cezaevi’nden Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilen iki çocuk annesi Gönül Papur, buradaki revirde kendisine yapılan bir iğne nedeniyle kolunda hissizlik oluşmasına rağmen “personel yok” denilerek hastaneye götürülmemiştir. Tutuklu da olsa can güvenliği devletin güvencesinde olan bir yurttaşa yapılanlar, birçok cezaevinde tutuklu ve hükümlülere yapılanları somut bir örneğidir.”

Bu çerçevede;

1)Cezaevinde bulunan kadın mahkumlara yönelik sistematik ve bilinçli bir şiddet ve baskı mı uygulanmaktadır? İdari olarak bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

2)2018 yılı Mart ayı itibariyle cezaevlerinde kaç kadın mahkum bulunmaktadır? Bunlardan kaç tanesine yönelik olarak kayıtlara geçmiş bir şiddet vakası yaşanmıştır?

3)Kadın mahkumlara yönelik şiddet ve baskı nedeniyle BİMER’e kaç şikayet gelmiştir? Bunlardan kaç tanesiyle ilgili işlem yapılmıştır?

4)Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde hücreye konulan 13 kadının sağlık durumları hakkında aileleri ve yakınlarına bilgi verilmiş midir?

5)Sincan Kapalı Cezaevi’nde bulunan 4 kadın mahkumun sohbet hakları hangi OHAL düzenlemesi kapsamında engellenmektedir? Savunmaları nedeniyle gardiyanlar tarafından saldırıya uğradıkları doğru mudur?

6)Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Gönül Papur, personel yetersizliği nedeniyle hastaneye gönderilmediği gün, Cezaevi’nde bu konuyla görevli olan personel o sırada nerede ve hangi işle görevliydi?

7)OHAL nedeniyle cezaevlerinde yaygınlaşan işkence, kötü muamele ve hak ihlallerini azaltmaya yönelik hükümetinizin bir çalışması var mıdır?

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!

 

 
 
 
  
ANASAYA            |             İLETİŞİM             |             KÜNYE               |             GİRİŞ SAYFAM YAP             |             BANKA ŞUBELERİ            |             GİZLİLİK İLKELERİ
 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
fotohaber.net © Copyright 2005-2017 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA


sanalbasin.com üyesidir

mersin haberleri,mersin haberler,mersin haber,güncel haber,güncel haberler,siyaset haberler,politika haberler,mersin,haber